Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Adoptovaní greyhoundi Tiger & Danny

Standard plemene
 
 
 
 Music ON/OFF
 Standard plemene

Původ plemene Greyhound

Greyhound patří mezi nejstarší psí plemena, první zmínky o něm jsou již ze starého Egypta. Dříve byl chován pro lov zvěře, má velmi dobrý zrak a je nejrychlejším psem na světě, může dosáhnout rychlosti až 64 km/hod., přesto je poměrně líný a velmi dobře se přizpůsobí životu v bytě. Do své současné podoby byl tento anglický chrt vyšlechtěn v průběhu 18. století ve Velké Británii.

 

Povaha Greyhounda

Greyhound je klidný, mírný a někdy vyloženě líný pes. Je inteligentní, učenlivý, citlivý, oddaný, hravý, veselý, velmi rychlý a také pohyblivý. S ostatními psy má problémy jen velmi zřídka, zpravidla bývá velmi milý k dětem. K cizím lidem se chová poněkud zdrženlivě.  

Toto je prastaré plemeno chrta, které patří do rodiny psů známé jako "psi lovící zrakem". Tito psi mají velice vyvinutý lovecký instinkt a loví svou kořist zrakem nikoli čichem. A jdou tvrdě za svou kořistí. To se samozřejmě liší  pes od psa a záleží na výchově. I přes jejich loveckou povahu je možné u mnoha greyhoundů pokojné soužití s ostatními domácími zvířaty, včetně koček, psů a dokonce i dalších drobných zvířat.
 
Obecně jsou greyhoundi známí svou jemnou povahou, jsou to velice milující psi oddaní svým pánům. Velice rychle Vás přijmou, jakmile Vás poznají a získáte jejich důvěru. Opravdu rychle k Vám přilnou, v tomto jsou „mistři“.
Neočekávejte od chrtů, že se budou chovat jako hlídací psi - dobrými hlídači určitě nejsou - jsou skutečně zběhlí ve "sledování", ale je to o míře jejich starostlivosti o Váš domov. Greyhoundi štěkají velmi málo, což je výborné pro zájemce do bytu, a jsou obvykle přátelští vůči cizím lidem. Pokud se dostanou blíže k nim, nemají tendenci útočit, protože jsou přátelští ve své rodině.
 
Mezi nejčastější mylné informace o greyhoundech patří, že jsou hyperaktivní. Obvykle je to pravý opak. Tento chrt je v podstatě klidný pes, který stráví většinu svého času spánkem ve svém oblíbeném místě. Přestože jsou vyšlechtěni tak, aby měli všechny předpoklady stát se rychlým závodníkem, jejich neuvěřitelné rychlosti je dosaženo krátkým sprintem. Tato akce vyžaduje několik málo desítek vteřin. Po té se greyhound stává velmi líným tvorem a vyžaduje mnohem méně pohybu než mnohé jiné rasy.
 

 

Popis a vzhled Greyhounda

Ideální kohoutková výška psa je 71 až 76 cm, feny 68 až 71 cm. Lebka je dlouhá s jen lehkým přechodem k zužujícímu se čenichu. Oči jsou jasné, oválné, posazené šikmo. Paleta barev je velmi široká, od tmavě hnědé po jantarovou, přednost se dává tmavšímu zbarvení. Malé uši mají tvar růžového plátku, jsou tenké, jemné, složené vzad.

 

Greyhound má silné čelisti a úplný, dokonale pravidelný nůžkový skus. Hrudník je hluboký a prostorný, žebra jsou dobře klenutá, dosahující daleko vzad. Slabiny jsou vtažené.

 

Tlapy mají silně uzavřené kostnaté prsty a silné polštářky. Ocas je dlouhý, nízko nasazený, u kořene je silný a zužuje se směrem ke špičce, bývá nesený dolů podél stehen. Srst je krátká, jemná a přilehlá. Zbarvení Greyhounda může být černé, bílé, modré, plavé, červeno-žluté s žíháním, nebo jednobarevné (žádná z barev se však nesmí kombinovat s bílým žíháním).

 

Plemenný standard

Anglický chrt neboli Greyhound patří podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) do skupiny 10 - Chrti, sekce 3 - Krátkosrstí chrti, číslo standardu je 158. Oficiální zkratka je G.

 

Základní péče o Greyhounda

Srst Greyhounda nevyžaduje přílišnou péči, stačí ji pravidelně ošetřovat jemným kartáčem. Drápy se udržují krátké.

 

Greyhound, se kterým se chcete účastnit chrtích závodů, vyžaduje zcela jinou péči a rovněž výchovu, než ten, se kterým chcete vyniknout na výstavě.

 

Greyhoundi se dožívají dosti vysokého věku.   

   

 
TOPlist