Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Adoptovaní greyhoundi Tiger & Danny

Kuří oka - tzv. "Corns"

Kuří oka - tzv. "Corns"

Málokdo ví, či vůbec tuší, že i psi mohou mít KUŘÍ OKA tzv. "CORNS"

Ano, čtete správně.. především greyhoundi a občas i vipeti trpí na kuří oka "corns", která se pejskům objevují zespodu na polštářcích.

Je to kuželovitý útvar zrohovatělé kůže, který se směrem dovnitř bříška zužuje a vytváří bodavou špičku, která psovi způsobuje velké bolesti při chůzi. Poznáte to především při chůzi na nerovném tvrdém povrchu - chodník, kamínková cesta atd... Pes raději upřednostní chůzi po trávě, kde nekulhá téměř vůbec, stejně tak na sněhu.

Pokud váš greyhound kulhá, začněte nejdřív s prohlídkou jeho polštářků před veškerými léčbami artrozi, na kterou kulhání věšinou veterináři, neznalí této skutečnosti, svádí.

Takové zkušenosti totiž mám i já osobně, kdy jsem s Tigerem chodila po všech čertech, dělaly se rentgeny a vždy byl závěr takový, že má artrozu a proto kulhá.

Až se ke mně jednoho dne dostala informace z Irska o kuřích ocích u greyhoundů.


fotografie jak vypadá kuří oko "CORN" 

použity fotografie z internetu

 


Jak vyndat kuří oko

Následující série fotografií ilustruje jak se dají kuří oka jednoduše, bezbolestně a bez kapky krve odstranit

POZNÁMKA: tuto procedury by měl vykonávat pouze veterinární lékař

POZNÁMKA PRO VETERINÁŘE:  touto procedurou se odstraní pouze ztvrdlá tkáň kuřího oka. Pokud zákrok provádíte v anestezii, nevyužívejte toho a nesnažte se dostat hlouběji ke kořeni. To by mohlo způsobit ještě více bolesti, případnou infekci prstu a není to řešení jak kuří oko zlikvidovat.

image Zvolte vhodný "nástroj" k odstranění kuřího oka image Greyhounda přidržte, není zapotřebí žádného útlumu léků proti bolesti. Pes při zákroku zůstává ve stoje.
image

.

Jemně identifikujte okraje ztvrdlé tkáně kuřího oka.

Následně začněte postupně ztvrdlou tkáň oddělovat od zdravé tkáně  

 

image

 

Pomalu oddělujte ztvrdlou tkáň kolem dokola ... následujte tvar kuřího oka

 

image Je třeba si dávat pozor aby se nezasahovalo příliš hluboko do polštářku

Pokračujte v krouživém pohybu dokud okraje kuřího oka nebudou odděleny od polštářku

image

Jakmile se okraje podaří oddělit natočte nástroj tak, aby jste podebrali samotné kuří oko

 

image Každý srůst tvrdé kůže musí být oddělen od polštářku image Jádro je téměř venku z polštářku
image

 

Zbývající malý kousek spojený s poštářkem může být odstřihnut nůžkami

image

Výsledkem je polštářek bez bolestivého jádra kuřího oka

Všimněte si, že nic nekrvácí!

 

 


 

Co jsou kuří oka

(klikněte na obrázky pro zvětšení)

 

image image

 

 

Jsou  to tvrdá zrohovatělá a pro psa velmi bolestivá místa, vyskytující se na polštářcích greyhoundů. Greyhound může mít 1 nebo více kuřích ok různých velikostí na různých místech polštářků.

 

 

image image

 

Na fotografiích výše můžete vidět jak hluboko kuří oko může prorůst do polštářku. Je viditelné proč je pak chůze pro psa velice bolestivá

 

 rthese pictures show, corns extend deep into the pad.  It's easy to see why walking becomes so very painful for the "corn dogs".  Affected Greyhounds seek soft surfaces for walking - grass and carpet - rather than hard pavement or flooring.

 

Pokud greyhound kulká musí být VŽDY součástí vyšetření prohlédnutí jednotlivých polštářků, zda-li nejsou zasaženy kuřími oky!!!

 


Co způsobuje kuří oka

 

Přesná přícina zůstává neznámá a je to spíše otázka na odborníky. Zdá se však, že nejen greyhoundi mohu mít kuří oka.. Jsou známi i případy, kdy se veterináři v zahraničí setkali s "negreyhoundími" pacienty viz fotografie níže

image image

 


Jak léčit kuří oka / jak ulevit psovi

Kuří oka se může podařit odstranit trvale, nicméně v některých/ve většině případech se objeví znovu. Pokud se znovu objevují je již jen na majiteli zajistit pravidelné ošetření - vyndání kuřích ok tak, aby jeho pes mohl bezbolestně chodit, dále používání psích botiček a pravidelné promazávání postiženého polštářku mastí, která pomůže tkáň udržet déle někkou.

Jako poslední řešení se nabízí amputace postiženého prstu, čímž se pes bolesti zbaví okamžitě. Bohužel je zde možnost, že se další kuří oko objeví na jiném prstu.

 zdroj: http://www.grassmere-animal-hospital.com/corn_hulling.htm


Poznámka pod čarou

Můj Tiger měl kuří oka 3.. pravidelně jsme vyndavali, poté jsme ,na doporučení MVDr. Naxery z veterinární kliniky v Praze, nechali kuří oka vyříznout v narkóze, kdy se kořeny kuřích ok vypálily.. Úspěšnost byla relativně velká.. nadobro jsme se zbavili 2 kuřích ok. Jedno stále zůstává. Nakonec jsem se kuří oko naučila vyndavat sama a cca 1x za měsíc kuří oko vyndavám dle návodu viz výše, následně ošetřím desinfekcí betadine, promažu mastí Infadolan a po několik dní nosíme botičku. Doma dětskou ponožku, později již bez ochrany. Pokaždé když kuří oko vyndáme Tiger chodí bez náznaků kulhání, později cca do 1 měsíce se opět objeví kulhání - tudíž kuří oko.
 
TOPlist